Sajtótájékoztató a 2024-es programokról

A készülő Derkovits-kiállítás volt a helyszíne a múzeum évindító sajtótájékoztatójának, amelyen a 2024-re tervezett tárlatokat és rendezvényeket ajánlotta a médiumok képviselőinek figyelmébe Horváth Soma alpolgármester és Csapláros Andrea múzeumigazgató.

TERVEZETT JELENTŐSEBB PROGRAMOK 2024-ben

KIÁLLÍTÁSOK
2024. február 22. - május 19.
DERKOVITS 130 – Kényszerű különállás Derkovits Gyula művészetében (Szombathelyi Képtár)
2024. március 15. - április 14.

Sajtófotó-kiállítás (Szombathelyi Képtár)
2024. április 25. - 2025. szeptember 30.

PÁRHUZAMOK – A két Reismann (Savaria Múzeum)
Az időszaki kiállítás Reismann János és Reismann Marian Szombathelyen született fotográfusok életművéből nyújt válogatást. Képeik segítségével egyebek mellett választ kapunk arra: Hogyan alakult a Bábaképző melletti lakóházból indult két gyermek pályája? Hogyan hatottak egymásra? Meg lehet-e különböztetni stílusukat, megközelítésmódjukat? Milyen az a világ, amely képeiken megjelenik 1930 és 1985 között?

2024. június 16. Bloomsday
Westwerk Egyesület kiállítása: Föld alatt (csoportos szabadtéri kiállítás) – téma: talaj
Leopold Bloom Art Award
Írokéz Galéria kiállítása

2024. június 21. - augusztus 31.
VIII. Nemzetközi Textilművészeti Triennálé (Szombathelyi Képtár) – téma: Tűréshatár

2024. október
Geszler Mária Garzuly állandó kiállítása (Szombathelyi Képtár)
A Szombathelyi Képtár kerámiagyűjteményében 39 Geszler-alkotást őrzött. Ez egészült ki 2023-ban a művésznő által felajánlott 45 kerámiával. Ezek alkotják a törzsét a 2024 szeptemberében megnyíló állandó kiállításnak, amely a városban közel 60 éve alkotó művész életművének keresztmetszetét adja. A kiállításon az Ipari táj költészete, a Belső hang, Hang és forma, a Vágy tájképi formációi, Portrék a természet részeként és a Fotografálás tematikus egységei jelennek meg. A Geszler–Garzuly családban a zene különös jelentőséggel bír. Geszler Mária Garzuly felmenői, testvérei, gyermekei között hivatásos zenészekkel találkozhatunk, így az állandó kiállítás családtörténettel is kiegészül.

NAGYOBB RENDEZVÉNYEK
2024. február 15., 29., március 22., május 4.
„Akkor itt fogunk élni…” – filmklub a Szombathelyi Képtárban
Válogatás az 1960-as, ’70-es évek magyar filmjeiből
A záró alkalom: a TeTT/Megtört progresszió c. kiállítás finisszázsán, május 4-én.

2024. március 6-7.
Az Év Élőlényei 2024-ben
Múzeumpedagógiai foglalkozások + tudományos előadóülés

2024. március-április
Együttállások – természettudományi és művészettörténeti (vallástörténeti) előadássorozat, alkalmanként 2-2 előadással
- március 21. A szent szkarabeusz és a klímaváltozás (Iseum)
- március 28. Fogas kérdés (Szombathelyi Képtár)
- április 11. Madarak és Madarászok (Smidt Múzeum)
- április 18. Helló, Cselló! (Schrammel-gyűjtemény)
- április 27. Virágom, virágom… (Vasi Skanzen)
- június 22. Dsuang Dszi álma (Savaria Múzeum)

2024. április – június
Isis, az Ezernevű – Egy egyiptomi istennő kultusza és emlékei Pannoniában - Előadássorozat a TeTT/Genius Savariae c. kiállításhoz kapcsolódóan (Iseum)
5 alkalom
- április 9.
- április 23.
- május 7.
- május 21.
- június 4.

2024. április 1.
Húsvéthétfő a Vasi Skanzenben
Boglya zenekar, Kerekítő foglalkozás, népi iparművészek, szabadtéri játékok

2024. május 11.
Madarak és fák napja (Vasi Skanzen)
Családi délután, szabadtéri foglalkozásokkal, mikroszkópi és távcsöves megfigyelésekkel, alkotó foglalkozásokkal, tudományos előadásokkal, fotókiállítással

2024. június 22.
Múzeumok Éjszakája

2024. szeptember 28.
Kutatók Éjszakája (Smidt Múzeum)
Téma: HORROR

2024. október 1-3.
Állatok világnapja (Vasi Skanzen)

2024. november 9-10.
Szent Márton-napi vásár (Vasi Skanzen)

2024. december 6-7.
Karácsonyi vásár (Szombathelyi Képtár)

GYŰJTEMÉNYGYARAPODÁS 2023-ban
  1. Vásárlás (ld. melléklet)
  • Szombathelyi Képtár: 1 festmény + 3 textil (NKA)
  • Laborc György Péter szombathelyi tematikájú képeslapgyűjteménye – újabb 600 db (2022-ben 500 db) – városképek, nevezetességek, események (NKA)
  1. Ajándékozás
  • Geszler Mária Garzuly – 45 db kerámia
  • 2 db Schrammel-relief Hegyeshalomból
  • Prof. Dr. Széll Kálmán (Szhely és Vas megye díszpolgára) adománya: érmek, plakettek, kitüntetések (100 db); oklevelek (15 db)

Kiadványozás
  • A Savaria a Vas Megyei Múzeumok Értesítője 45. és 46. kötetének megjelentetése. A 45. kötet hagyományos tematikát követ, a 46. kötet a TeTT kiállítássorozatot mutatja be.
  •  Vig Károly: Rovarászok – utazók – vadászok című könyvének megjelentetése.